top of page

הבלוג שלי 

אלוהים נמצא בפרטים הקטנים: עשרת הדברות למניעת טעויות יקרות עם קבלני שיפוצים


אומרים ש"אלוהים נמצא בפרטים הקטנים", וכשמדובר בשיפוץ של נכס, הנושא השקעה ניכרת של כסף, זמן ואנרגיה – משפט זה מקבל משנה תוקף.

להלן "עשרת הדברות" למניעת טעויות יקרות עם קבלנים!

1. במסגרת הסכם ההתקשרות עם הקבלן – וודאו שהוספתם גם מסגרת זמן לביצוע העבודה, או תאריך סופי לסיום העבודה, וכן סעיף המתייחס למקרה של עיכובים (שבו הקבלן ישלם לכם, או ינכה מהתשלום הסופי עבור כל יום של עיכוב). סעיף זה חשוב במיוחד למי שמבצע שיפוץ כולל של כל הבית, שבמהלכו לא ניתן לשהות בבית, וישנם מי שעוברים להתגורר בשכירות משך תקופת השיפוץ.

2. פינוי פסולת בנין – פינוי פסולת חייב להיעשות בצורה חוקית, לרבות השכרת מכולה ופינוי לאתר פסולת מסודר! וודאו שהקבלן אחראי ומחוייב לכך במסגרת ההסכם. לדאבוננו, ישנם רבים שמבקשים לחסוך בהוצאה זו ומשליכים פסולת בנין בשטחים פתוחים באופן בלתי-חוקי, מלכלכים ומכערים את נופי ארצנו היפים! אל תהיו חלק מתופעה זו!

3. בדקו תמיד מה כולל המחיר של הקבלן, וקבלו פירוט מלא על כל העבודות שאותן נדרש הקבלן לבצע. וודאו שהחומרים בהם משתמש הקבלן הם חומרים איכותיים, והם רשומים כחלק מההסכם. קבלו לפחות שתי הצעות מחיר והשוו ביניהם. שימו לב, שאינכם עושים השוואה בין "תפוחים ותמרים", כלומר וודאו שהחומרים והעבודות המוצעות דומות או זהות, על-מנת שההשוואה תהיה נכונה ויעילה.

4. עשו שיעורי-בית לפני שאתם מחליטים לעבוד עם קבלן כלשהו. קבלו המלצות, על עבודות שביצע בעבר. היוועצו עם אנשי מקצוע בענף, כמו מעצב/ת פנים, חשמלאים, שרברבים, וכל מי שעבד עם קבלן זה בפרוייקטים קודמים.

5. כל פרוייקט שתבקשו לעשות, נושא השקעה של עשרות (או מאות) אלפי שקלים. בעלויות בהיקף כזה, מן הראוי ונכון גם לתקצב, כחלק בלתי נפרד מהפרוייקט, קבלת שירותי תכנון מקצועי וייעוץ עם מעצב/ת פנים ו/או אדריכל/ית ו/או מנהל/ת פרוייקט מורשים. חשוב שיהיה מישהו מקצועי "בצד שלכם" שיוודא שאכן אתם מקבלים את בית חלומותיכם, ישמור על מסגרת תקציב ולוח-זמנים, ויוכל לתרגם את רצונותיכם ל"שפת העבודה בשטח". היוועצות עם מעצב/ת פנים, לקבלת חוות-דעת שניה, והסבר על האפשרויות והחלופות הקיימות, אינה עניין של מותרות, אלא תעודת ביטוח וערובה להצלחת הפרוייקט.

6. וודאו שהקבלן מבין את הפרוייקט לפרטיו: מה אתם רוצים, מה הסיבות לכך והיכן לעשות כל דבר. הכינו, או רכשו, תוכניות עבודה ושרטוטים מפורטים של הפרוייקט – זו הדרך הטובה ביותר לתקשר עם הקבלן באותה שפה.

7. רוצים לתכנן מטבח חדש? - השאלה הראשונה תמיד היא: האם להזמין מחברת מטבחים, או מנגר פרטי? - חברת מטבחים עשויה להיות יקרה יותר, אבל גם אמינה יותר, עם ערובות (לרבות ערבות בנקאית), המבטיחות שהמטבח שהוזמן אכן יועבר ככתבו וכלשונו. נגר פרטי עשוי להיות זול יותר, נעים יותר לעבוד איתו ולספק מטבח שלם בהזמנה אישית המותאם במדויק לצרכיכם. החסרון העיקרי עשוי להיות חוסר הערבות שהוא מספק.

מטבח חדש הוא, במקרים רבים, ההוצאה השניה בגודלה לאחר רכישת בית – אל תמהרו לקבל החלטה, ובדקו היטב את כל האפשרויות העומדות לרשותכם, לפני שאתם מחליטים על הזמנת מטבח.

8. עבדו עם חשמלאי מוסמך. עבודת חשמל היא עבודה יקרה וחשובה מאד מבחינה בטיחותית. לפני שאתם מתחילים בפרוייקט, בדקו היטב את רצונותיכם והמאפיינים של כל חדר וחלל, לטווח הקצר והבינוני. תכננו את מיקומם וכמותם של נקודות וגופי התאורה בחלל, שקעים, מתגים, ארון החשמל וכיו"ב, עוד לפני שהקבלן מתחיל בחציבת הקירות, וסגירתם.

9. אחת הסוגיות המאתגרות ביותר בשיפוץ, יותר מהרעש, הלכלוך, אי הנוחות או הסרבול – היא התקציב. ועד כמה שאתם רוצים לסיים באחת את כל (או כמעט כל) רשימת השיפוצים שלכם, ברמת גימור גבוהה, עדיין, בטוחני, שתרצו גם שההוצאה וההשקעה תכביד כמה שפחות. חיתוך פינות הוא דבר טוב בהכנת סנדוויצ'ים לילדים – אבל לא כך הדבר בשיפוצים. עליכם להשקיע זמן ומאמץ בהבנה והפנמה מהו התקציב הסביר לפרוייקט אותו אתם מתכננים. אם אינכם יכולים לעמוד בתקציב הזה – המתינו עוד זמן מה, חסכו כסף ובצעו את הפרוייקט באופן המיטבי עבורכם.

10. קחו בחשבון, שגם בשלבי סיום, או לאחר סיום – תמיד ישארו דברים ותיקונים קטנים אחרונים, של אחרי. וודאו הוספת סעיף בהסכם ההתקשרות שבו הקבלן יגיע לבצע תיקונים אלו ככל שיידרש, לרבות עלויות ותשלום וכן קביעת לוח-זמנים לביצוע תיקונים אלו, או אחרים.

רוצים להבין יותר את המשמעות של שיפוץ/שדרוג ביתכם? צרו קשר עוד היום לתאום פגישת ייעוץ: 054-4567243

יעל דיימונד, מעצבת פנים ומנהלת פרוייקטים, מתמחה בייעוץ, תכנון ועיצוב של בתים, דירות יוקרה, משרדים ובתי-עסק. ניתן לבקר גם בדף העסקי של יעל כתובת: www.facebook.com/yaeldiamondesigns. לתאום פגישה עם יעל:054-4567243.

כל הפוסטים
פוסטים אחרונים
bottom of page